Fair Play Arena – 2018 a ajuns la final

Farmacia Victoria a câştigat Liga Prieteniei, cea de-a doua ediție a Campionatului Județean de Fotbal pe teren redus.

Ediția secundă a Campionatului Județean de fotbal pe teren redus, intitulată ”Liga Prieteniei Târgu Jiu – Fair Play Arena” 2018, a ajuns la final. Destul de echilibrată de-a lungul sezonului, competiția a avut nevoie de jocurile din ultima etapă pentru a se stabili configurația finală a clasamentului, atât pentru play-off cât și pentru play-out. Câștigătoarea întrecerii a fost Farmacia Victoria, podiumul fiind completat de IPA 3 Gorj Pompierii și TC Elite YMY Târgu Jiu. Atomic Lions Târgu Jiu, Clasic Târgu Jiu şi Generaţia de Aur au fost formaţiile care s-au clasat pe locurile IV, V și VI. Festivitatea de premiere a fost oficiată de Inspectorul Șef al I.S.U. Gorj, Augustin Malacu, alături de reprezentanţi ai sponsorilor care au susţinut competiţia. Echipelor clasate pe podium le-au fost acordate diplome, medalii, cupe, echipament sportiv complet, vouchere pentru halbe de bere și vouchere reprezentând taxa de participare la Superilga Națională din perioada 13-15 iulie 2018. Au fost premiați cei mai buni portari ai competiției – Remus Lilea de la Farmacia Victoria (Play-Off), respectiv Radu Mereșescu de la Power GYM Târgu Jiu (Play-Out), golgheterul campionatului –Raul Bărbăcioru de la Clasic Târgu Jiu și cel mai bun jucător desemnat în urma voturilor reprezentanților echipelor – Claudiu Dumitru de la Farmacia Victoria. Trofeul Fair Play Arena pentru sportivitate și un deosebit spirit de Fair Play i-a revenit lui Ionuț Cîrloganu, de la Agroferm Târgu Jiu. De festivitatea de premiere au beneficiat și echipele din play-out, câștigătoare fiind desemnată Energia Târgu Jiu, urmată în clasament de echipele Pirații Licurici și Agroferm Târgu Jiu. Valoarea totală a premiilor oferite de organizatori și sponsori a depășit 2.000 euro. “Sperăm că a fost o competiţie reuşită, dovadă că s-au bucurat cei prezenţi aici. Pe întreaga durată a întrecerii a fost bucurie şi fair-play la jocurile disputate. A fost o competiţie frumoasă, cu meciuri echilibrate. Sperăm că cei care au evoluat pe acest teren sintetic o vor face şi în viitor, la următoarele competiţii ale noastre, cu aceeaşi plăcere şi cu aceeaşi anvergură de a juca fotbal pe teren redus”, a declarat Cosmin Tutunaru, unul dintre organizatorii acestei competiții. Ediția a III-a a Campionatului Județean de fotbal pe teren redus ”Liga Prieteniei – Fair Play Arena” va începe în perioada septembrie-octombrie a acestui an, iar până atunci se for mai desfășura diverse întreceri dedicate copiilor și amatorilor de mișcare.