duminică , 11 decembrie 2016 - 2:12

Micul tenismen Andrei Pătrașcu visează să ajungă un nume în tenis

andrei-patrascu-(2)

Are 12 ani și câștigă din ce în ce mai multe trofee la competițiile de tenis! Ovidiu-Andrei Pătrașcu este din municipiul Târgu-Jiu și practică tenisul de câmp de când avea cinci ani. Ultimul trofeu câștigat este cel de la Cupa Wise din Râmnicu Vâlcea. Și fratele său mai mare este talentat la acest sport pe care ambii îl practică, cu multă pasiune și dăruire.

andrei-patrascu-(1)

De la cinci ani a început să practice tenisul și pentru că a muncit mult, rezultatele bune au început să apară. Părinții au fost cei care l-au încurajat pe Ovidiu-Andrei Pătrașcu să joace tenis, alături de fratele său mai mare. Jucător Copilul este elev în clasa a V-a la Școala Gimnazială „Alexandru Ștefulescu” din Târgu-Jiu și practică tenisul de câmp la Clubul Școlar Sportiv Târgu-Jiu. Băiatul, în vârstă de 12 ani, este jucător activ al Federației Române de Tenis și a intrat în competiții oficiale ale FRT în data de 12.04.2014. „Ultima competiție la care a participat Andrei, dar și fratele său, a fost la Vâlcea-Cupa WISE, la categoria FRT până la 14 ani. Competiția a avut loc în perioada 19-23 august, iar Andrei a câștigat locul I la Categoria 12 ani, băieți. Locul III a fost câștigat de Pătrașcu Vlad Bogdan la Categoria 14 ani, băieți. Bogdan este elev în clasa a VII-a la Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu”. Copiii mei sunt antrenați de Stănică Lăcrimioara Tudorița. Antrenamentele celor doi frați se desfășoară pe principiul de Sparring-partner (partener de joc) ceea ce reprezintă un mare avantaj. În prezent sunt legitimați la Clubul Sportiv Școlar Târgu-Jiu”, a spus Cătălin Pătrașcu, tatăl celor doi băieți campioni. La Cupa de primăvară ATC ELITE Târgu-Jiu, care a avut loc în primăvara acestui an, Andrei Pătrașcu a câștigat locul III. În cursul anului trecut, tenismenul a câștigat de trei ori locul II la Cupa Litoralului, Cupa WISE și Cupa Mirual Top. Andrei a fost pregătit și de Constantin Niculescu, primul profesor de tenis al lui Florin Mergea. „Andrei este talentat și ar avea mari șanse să atingă performanțe de vis! Vreme de 20 de ani, de când antrenez, am avut mulți campioni. Rezultatele pe care le-a avut m-au făcut să cred că talentul său, combinat cu munca multă, pot face din el un viitor jucător de care vom auzi! Dacă va face tenis de performanță, pregătirea care se cuvine, cu siguranță va avea rezultate de excepție. Este nevoie de multă muncă!”, spunea, în trecut, profesorul Constantin Niculescu.

loading...

Fostul director al Minprest Serv SA, Elena Vintilescu și ex-directorul economic al societății, Dumitru Corcoveanu, …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza.