Moldova –blestemul pandurilor!

Foresta Suceava – Pandurii Târgu Jiu 3-2, (2-0)
Stadion: Areni (Suceava); spectatori 100
Au marcat: Marius Matei (min.16), Grigore Turda (min.32 –autogol), Vlad Stănescu (min.59) / Cristian Munteanu (min.47), Brian Lemac (min.71)
Foresta: Began – O. Onofraş, Opriş, Makriev, Secrier (Netea 87′) – Vl. Stănescu, Dănilă – Cerlincă (Rob. Martin 45′), Sumanariu, Lupuşor – M. Matei (cpt.); Antrenor: Florentin Petre
Pandurii: Moga – Celea, Turda, Cr. Munteanu (cpt.), Al. Vasilescu – Raiciu (Vodă 89′), Brînzan – Băjan (D. Pîrvulescu 66′), Cenaj, Maxin – C. Ionică (B. Lemac 70′); Antrenor: Adrian Bogoi
Arbitri: Florin Ovidiu Mazilu – Alexandru Midvichi şi Mihăiţă Necula.

Pandurii lui Adrian Bogoi și-au dat cu stângul în dreptul în Moldova, reușind contraperformanța de a fi învinși de ultima clasată a Ligii a II-a, modesta Foresta Suceava. În urma acestui rezultat, gruparea de fotbal gorjeană a revenit pe o poziție retrogradabilă și așteaptă tremurând, finalul de sezon.

După una calda, a venit alta rece pentru Pandurii. Sau mai precis, un duș extrem de rece în Moldova, acolo unde, o nouă victorie pentru trupa lui Bogoi după succesul cu Știința Miroslava, ar fi putut însemna un pas mare pentru salvarea de la retrogradare. Nu a fost însă, deloc așa, pentru că echipa gorjeană a capotat lamentabil pe terenul „lanternei roși” Foresta Suceava, scor 3-2. Din păcate, deși avea în fața cea mai slabă echipă din Liga a II-a, Pandurii a ”tranșat” meciul încă din primul mitan, odată cu reușita lui Marius Matei din minutul16 și autogolul debutantului ca titular, Grigore Turda (min.32). După 0-2 la pauză, la capătul unei reprize în care practic nu a contat pe teren, formația din Târgu Jiu a încercat să treacă peste momentul dificil și a ieșit la joc. Golul de 2-1 marcat de Cristian Munteanu, în minutul 47, a reaprins pentru moment, speranțele oaspeților, însă peste nici un sfert de oră, puștii de la Foresta i-au readus pe ”panduri” cu picioarele pe pământ. Vlad Stănescu îl execută pe Moga cu un șut de la 25 de metri și face 3-1 (min.59), arătând clar în dreptul cărei echipe se vor duce cele trei puncte. Până la final, formația olteană nu a mai reușit decât un gol de ”impresie artistică”, prin Brian Lemac, chiar la prima atingere de balon după ce tocmai fusese introdus în joc (min.71), stabilind astfel și scorul final: 3-2 pentru Suceava. În urma acestui rezultat, lucrurile se complică și mai mult în subsolul clasamentului Ligii a II-a, cu nu mai puțin de 5 echipe ce se vor lupta pentru evitarea retrogradării. Foresta a făcut 33 de puncte, Pandurii a rămas cu 34, la egalitate cu Știința Miroslava și Dacia Unirea Brăila, iar ceva mai confortabil stă Metaloglobus București, cu 37 de puncte. În etapa următoare de campionat, Pandurii Târgu Jiu va întâlni pe teren propriu, Luceafărul Oradea, miercuri, în cadrul rundei a XXXV-a, intermediare.