CFR 1907 Cluj — CS Pandurii Târgu Jiu 0-1, (0-1)
CFR: Marc – Tiago Lopes, Larie, Horj, Camora (cpt.) – Rus, Nascimento – Tomislav, Ruiz (min.71-Negruț), Nouvier (min.46-Peteleu) – Bud. Antrenor: Vasile Miriuță.
Pandurii: Stanca – Pleașcă, Ungurușan, Vasiljevic, Grecu – Sânmărtean (cpt.), Mrzljak – Hlistei (min.72-Trifu), Herea, Pîrcălabu (min.74-Brînzan)– Antal (min.90+2 Dodoi) Antrenor: Petre Grigoraș.
Cartonșe galbene: Horj (min.59), Larie (min.63)/ Pleașcă (min.52), Herea (min.59), Ungurușan (min.63), Grecu (min.83), Brînzan (min.90+4, min.90+5)
Cartonaș roșu: Denis Brînzan (Pandurii, 90+5).
Arbitri: Alexandru Tudor -George Florin Neacșu și Imre-Laszlo Bucsi; Robert George Dumitru (rezervă)
Observatori: Costin Ioan Toma (CCA), Romulus Gabor (LPF)

faza-cluj1

Trupa lui Grigoraș a produs încă o surpriză în runda a XVII-a a sezonului regulat, reușind să învingă formația momentului din Liga I, CFR Cluj. Pandurii s-a impus aseară chiar pe terenul fostei campioane cu scorul de 1-0, golul de 3 puncte pentru gorjeni fiind semnat de Marian Pleașcă.

Pandurii lui Grigoraș par să-și fi regăsit echilibrul, dar și pofta de joc, cel puțin dacă ne luăm după ultima confruntare desfășurată în campionatul Ligii I și care a adus o nouă victorie după o ”secetă” de 4 etape pentru Pandurii. Deși a avut în față un adversar extrem de incomod, mai precis cea mai în formă echipă a momentului –CFR, gruparea de fotbal gorjeană a arătat o neașteptată siguranță în joc evidențiată de o primă repriză foarte bună la capitolul posesie și agresivitate și materializată prin golul lui Marian Pleașcă printr-o reușită cu șpițul de la marginea careului de 16 metri (min.30). În mitanul secund, pe fondul unei ușoare căderi fizice, oaspeții de la Târgu Jiu s-au mulțumit mai mult să se închidă în defensivă, apărându-se eroic și încercând să dea lovitura de 2-0 pe contraatac. Ceea ce era să se și întâmple în minutul 61, atunci când doar bara l-a salvat pe Marc după reluarea lui Herea din poziție de unu la unu. În final s-a terminat 1-0 pentru Pandurii, care și-a trecut în cont o victorie muncită, dar extrem, de importantă și a ajuns astfel la ”cota” 23 de puncte în clasamentul Ligii I. Interesant este faptul că tot Pandurii Târgu Jiu fusese echipa care reușise să se impună ultima oară pe terenul CFR-ului în Liga I (1 decembrie 2015). Se poate spune, deci, că formația olteană a devenit nașul tradițional al ardelenilor. La fel și despre tehnicianul Petre Grigoraș în duelul său cu omologul de pe banca clujeană, Vasile Miriuță, în fața căruia a rămas neînvins și după duelul de luni seară. Revenind la partida din etapa a XVII-a, cel mai bun jucător de pe terenul din ”Gruia” a fost chiar autorul golului, Marian Pleașcă, cu o evoluție aproape perfectă atât la capitolul determinare și sarcini de joc, cât și la cel al reușitelor personale. Ce ar mai fi de remarcat la Pandurii după disputa cu CFR este un nou meci în care ”lupii tineri” gorjeni au semnat din nou, minute bune în Liga I. Este vorba de Pîrcălabu și Hlistei, ambii folosiți în calitate de titulari, dar și de Trifu, Dodoi și Brînzan, care au intrat în teren pe parcursul reprizei a doua. Din păcate, ultimul a văzut extrem de repede ”roșu” în fața ochilor pentru două cartonașe galbene și a fost eliminat chiar în prelungiri. În etapa viitoare de campionat, Pandurii va primi replica, pe teren propriu, a formației FC Voluntari, confruntare de la care așteaptă alte 3 puncte pentru o iarnă cât mai liniștită. Dar și o nouă primă de 1.000 de euro…

Reacții după meci

grig

E o victorie importantă pentru moralul nostru. Am făcut un meci perfect. A muncit din greu, este o victorie importantă. Am jucat contra celei mai în formă echipe din România, elevii mei merită tot respectul nostru. Știam că este un meci foarte greu, dar am reușit să facem un meci foarte bun. Dacă lucrurile nu se vor îndrepta la club, majoritatea jucătorilor vor pleca. Sper ca lucrurile să se îndrepte, eu tot mai sper. Dacă aveam echipa de la începutul sezonului, 100% eram în play-off. Ne gândim la meciul de joi, vrem să ne ajutăm pe noi mai departe, vedem în primăvară ce va fi. Scopul nostru este să ne respectăm blazonul.
Petre Grigoraș, antrenor Pandurii Târgu Jiu

herea1

Victorie importantă pentru noi, veneam după patru meciuri fără victorie. Atmosfera din ultimul timp nu a fost prea bună la echipă, dar am trecut peste. Am întâlnit o echipă bună, și cu atât e mai frumoasă victoria. Este o victorie de moral, sper să ne revenim, sper să se rezolve problemele la club. Când situația a fost bună la club am avut și rezultate. Ne-am făcut datoria, acum și cei de la club să rezolve situația. Sper să nu trec prin ce am trecut la Rapid, ar fi păcat.
Ovidiu Herea, mijlocaș Pandurii Târgu Jiu

miriuta

Sincer, chiar nu ne așteptam să pierdem. A luat gol în prima repriză, am forțat egalarea, dar n-am reușit. Asta e, n-am ce să le reproșez băieților, după trei victorii consecutive. Am încredere în jucătorii mei. Doare această înfrângere, dar mergem înainte. Nu știu de rezultatele directe dinainte, nu mă interesează, însă Pandurii rămâne o echipă bună și periculoasă.
Vasile Miriuță, antrenor CFR Cluj

loading...

Edi Iordănescu văzut de Răducan ca viitor antrenor la FCSB!

Deși FCSB continuă să se mențină momentan pe prima poziție a clasamentului Ligii I, după …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza.