UTA Arad – Pandurii Târgu Jiu 2-2, (1-2)
Stadion ”Otto Greffner” (Șiria), spectatori 800
Au marcat: Florea (min.45), Hlistei (min.52) / Dodoi (min.17), Rus (min.31)
UTA: Grahovac – Al. Manea, Scutaru (Polgar 33′), Ciucă, Burlă – Jorza, Cîrstocea – Stahl (D. Toma 77′), D. Florea, Hlistei (Strătilă 65′) – Curtuiuş (cpt.)
Rezerve neutilizate: Barna – Păcurar, Adili, Dinculescu. Antrenor: Cristian Todea.
Pandurii: Stanca (cpt.) – Vodă, D. Lung, Homei, Al. Vasilescu – Raiciu, Brînzan – Şut (Şendroiu 46′), D. Pîrvulescu, Dodoi (Durkovic 75′) – Cip. Rus (Dănăricu 85′). Rezerve neutilizate: D. Popescu – Turda, Celea, Tudoran. Antrenor: Marcel Ploaie.
Cartonașe galbene: D. Florea (min.50), M. Ciucă (min.64), Al. Manea (min.67) / D. Lung (min.17)
Arbitri: Florin Andrei – Radu Despa și Răzvan Nistoran; rez. Szabolcs Kovacs. Observatori: Ștefan Czilaghi, Cristian Petropulos.

Runda cu numărul XI a sezonului ligii secunde de fotbal a adus, ieri, un punct pentru Pandurii Târgu Jiu. Formația gorjeană a terminat la egalitate, scor 2-2, în deplasarea de la Arad, cu UTA, rămânând astfel în imediata vecinătate a zonei periculoase din clasamentul Ligii a II-a.

Duelul a două echipe vedetă din Liga a II-a, dar în același timp, a două suferinde, UTA și Pandurii, a oferit un spectacol agreabil ieri după-amiază, pe stadionul împrumutat de arădeni, la Șiria. Cel puțin din prisma evoluției scorului, ca și al ambițiilor din teren, disputa din cadrul rundei a XI-a a eșalonului fotbalistic secund al României s-a ridicat la nivelul unui derby. Fie el și la nivel de… subsol! Înaintea acestei etape, UTA se afla pe locul 16, retrogradabil, cu 10 puncte, în timp ce Pandurii Târgu Jiu pe locul 14, cu 12 puncte, iar în cazul unui succes, gruparea arădeană scăpa de locul retrogradabil, trecând peste Pandurii cu un punct, gorjenii venind la egalitate cu Metaloglobus (locul 16). Cu doi antrenori deja schimbați în acest sezon (la fel ca și Pandurii), ”Bătrâna Doamnă” a avut parte de un start cum nu se poate mai prost, trezindu-se condusă de gorjeni cu 2-0, după doar 31 de minute de joc. Gabriel Dodoi în minutul 17, apoi Ciprian Rus, în minutul 31, aduceau un avantaj neașteptat pentru oaspeți, ce păreau a lua o opțiune serioasă pentru acapararea celor trei puncte. Nu a fost însă, deloc așa, pentru că, exact înainte de pauză, Daniel Florea pune latul din 3 metri şi readuce UTA ”în cărți”, de la scorul de 1-2. La doar 7 minute de la debutul mitanului secund, gazdele reușesc să și egaleze, prin fostul ”pandur” Cătălin Hlistei, care readucea speranțele chiar și pentru o victorie. Ceea ce era să se și întâmple, dacă Bogdan Burlă nu rata penalty-ul acordat de ”centralul” Florin Andrei în urma unui fault în careu al lui Homei asupra lui Florea, în minutul 86. Stanca ghicește colțul și salvează punctul „de onoare” pentru Pandurii, oaspeții ieșind neînvinși de pe teren și după cele patru minute de prelungire. În urma acestui rezultat, UTA ajunge la opt meciuri consecutive în campionat fără victorie, în timp ce gorjenii arată în continuare că joacă mai bine în deplasare decât ”acasă”, la Motru, cu 3 victorii și două remize obținute pe teren”străin” și doar două egaluri pe teren propriu. Chiar și așa, Pandurii se află abia la ”cota” 13 puncte în clasamentul Ligii a II-a și rămâne tot în zona fierbinte, de la ”subsol” (locul 12, la doar 5 puncte de pozițiile retrogradabile). În etapa următoare de campionat, echipa din Târgu Jiu va evolua tot în deplasare, de această dată cu Sportul Snagov.

loading...
Loading...

Aflați deja sub linia retrogradării, etapa secundă a returului aduce o misiune aproape imposibilă pentru …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza.