CSM Poli Iasi – Pandurii Targu Jiu 3-2 (1-1)
Au marcat: Ciucur 35’, Boiciuc 54’, Piccioni 62’ / V. Alexandru (5’, 57’)
Poli: Caparco – I. Voicu, Ciucă (Saric 6’), Frăsinescu, Sato – Ciucur (Bosoi 85’), Mitic, V. Gheorghe (Bădic 66’), Ţigănaşu – Piccioni, Boiciuc. Antrenor: Nicolo Napoli.
Pandurii: Stanca – Unguruşan, Buijs, Vasiljevic, Grecu – Obodo, Răuţă (Sânmărtean 60’) – Trifu (Pârcălabu 60’), Herea (Ţucudean 71’), Antal – V. Alexandru. Antrenor: Petre Grigoraş.
Cartonaşe galbene: Boiciuc 8’, Gheorghe 30’, Voicu 38’, Ţigănaşu 76’ / Vasiljevic 11’, Herea 22’, Unguruşan 77’, Ţucudean 81’.
Cartonaşe roşii: Voicu 90’
Arbitri: Rusandu Lucian -Orbuleţ Mircea și Bucsi Imre-Laszlo; rezervă Antonie Andrei. Observatori: Ciubotariu Liviu și Bogdan Buhuş.

Runda cu numărul IX din sezonul regulat aduce o nouă misiune dificilă pentru Pandurii, care întâlnesc în Copou, pe CSMS Iași, o formație extrem de incomodă pe teren propriu. Trupa lui Grigoraș speră, însă, să-și continue traseul ascendent din ultima perioadă printr-un nou rezultat pozitiv, la Iași.

După una caldă, alta rece. Cam asta ar fi de spus în urma ultimei dispute a pandurilor din Liga I, consumată aseară, și care, a adus primul eșec în deplasare din sezonul 2016-2017 pentru trupa lui Grigoraș. Deși a condus încă din startul partidei cu 1-0 pe terenul lui Poli Iași (min.6), formația gorjeană a căzut pradă erorilor din defensivă, cu largul concurs al goalkeeperului Răzvan Stanca și al fundașului central Jordy Buijs, astfel că moldovenii au reușit să întoarcă rezultatul. Mai întâi pentru 2-1 după golul egalizator al fostului ”pandur” Alexandru Ciucur și apoi pentru 3-2 prin reușitele lui Boiciuc și Piccioni. Chiar dacă tânărul Vali Alexandru a semnat o ”dublă” pentru Pandurii, echipa din Târgu Jiu nu a mai avut resursele să depășească apărarea moldavă pe final de meci până și în superioritate numerică (odată cu eliminarea lui Voicu din minutul 89). Nici măcar introducerea lui Sânmărtean, respectiv Țucudean și trecerea la un sistem 4-4-2 (cu 2 atacanți), ultimul fluier al ”centralului” Rusandru a consemnat cel dintâi eșec pe teren „străin” pentru Pandurii în această stagiune. În mod cert, în urma acestui rezultat, gruparea de fotbal olteană a pierdut locul de pe podiumul Ligii I și rămâne cu doar 15 puncte după 9 etape desfășurate. O altă ”bilă neagră” pentru Pandurii după partida din Copou ar fi acea că a încasat nu mai puțin de 3 goluri, deși în toate celelalte dispute de până acum nu primise decât 5 goluri.

Mai bine începeam prost meciul și îl terminam bine. Am făcut greșeli impardonabile, chiar dacă am reușit la un moment dat să revenim, am egalat, am primit iarăși un gol hilar, nu am mai reușit să egalăm. Veneam după două rezultate pozitive, nu trebuia să pierdem ținând cont de experiența jucătorilor din componență. Trebuie să îi felicit pe ieșeni pentru determinarea din repriza secundă. Noi am avut partida în mână și am pierdut-o. Situația financiară e constantă, noi nu am putut păstra constanța în joc.
Petre Grigoraș, antrenor Pandurii Târgu Jiu

Am câştigat un meci foarte greu. Băieţii şi-au revenit după 20 de minute din prima repriză în care am jucat fără idee. Cred că am avut şi frică. După ce am primit gol, după 20 de minute, băieţii au făcut un meci foarte bun şi am câştigat toate punctele meritat. Felicit băieţii că au jucat cu orgoliu, că au avut atitudine foarte bună şi am început din nou să joace cum ştiam. E bine pentru clasament, aveam nevoie de aceste trei puncte.
Nicolo Napoli, antrenor CSM Poli Iasi

loading...

Pandurii și… „uite depunctarea, nu e depunctarea”! | „Este frustrant să simți că ți se fură, ți se iau puncte câștigate în teren”

Tehnicianul pandurilor, Petre Grigoraș, nu doar că se declară oripilat de o eventuală sancțiune din …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza.