miercuri , 20 noiembrie 2019 - 22:10

Ambele echipe ale pandurilor au fost învinse în etapa trecută

Dunărea şi-a revenit rapid după şocul încasat în această săptămână ca urmare a depunctării dictate de Comisia de Disciplină câştigând într-o manieră entuziasmantă partida de acasă cu Pandurii Tg. Jiu.

Elevii lui Pustai puteau deschide scorul încă din minutul 8 însă Serge Ekoloo a şutat slab de la marginea careului. Gorjenii ripostează şi trec pe lângă deschiderea scorului 3 minute mai târziu dar Calancea e pe fază.

Primul gol pică în minutul 21. Bawab îi pasează lui Sîrbu care centrează perfect în faţa porţii de unde Bogdan Rusu reia puternic fără nicio şansă pentru portarul oaspeţilor.

Scorul ia proprţii în minutul 39. Aflat în atac, Bogdan Şandru prinde o torpilă din careul Pandurilor, şutul său fiind imparabil.

În ultimele secvenţe ale primei părţi, Dunărea beneficiază de un corner, mingea trimisă de Ekollo în suprafaţa adversă fiind reluată cu capul în plasă de Ariel Lopez care şi-a trecut în cont a doua reuşită stagională.

Repriza secundă e la dominată de Dunărea care bifează câteva ocazii importante la poarta lui Cotolan. Intrat pe teren în minutul 60, Honciu îl pune de 3 ori în valoare pe Cotolan (70, 72 şi 74) reuşind să-l învingă în minutul 85 când a şutat plasat de la 17 – 18 metri.

Victorie categorică, fără dubii pentru Dunărea care ocupă locul 16 cu 9 puncte. Runda viitoare, echipa noastră va juca în deplasare cu Daco Getică, echipă învinsă net la Arad de UTA cu 6-0!

FILMUL MECIULUI

DUNĂREA CĂLĂRAŞI – PANDURII TÂRGU JIU 4-0
Stadion: Complex Municipal Dunărea – Teren 1 ”Ion Comşa” (Călăraşi);
Arbitru: Andrei Moroiţă (Ploieşti); Asistenţi: Ştefan Dumitrache (Palanca – Prahova) şi Cristian Daniel Ilinca (Craiova); Rezervă: Ionuţ Constantinescu (Galaţi); Observatori: Silviu Veronel Ioan (Galaţi) şi Florentin Barbu (Giurgiu).

►Dunărea: Calancea – Mendy, Bg. Şandru (cpt.), Al. Sîrbu, R. Crişan, A. Lopez, Rob. Boboc, Gab. Toma, Bawab, Ekollo, Bg. Rusu
Rezerve: Krell – Zete, Sabangeanu, Honciu, Ozcan, Preoteasa, Gliga
Antrenor: Cristian Pustai

►Pandurii: Mih. Cotolan – P. Chiş, Oiţă (cpt.), Vasilescu, Lu Yuefeng, Vişan, Nic. Cotolan, Şendroiu, Du Ho Kim, P. Popescu, Rasoveanu
Rezerve: Al. Opriţa – I. David, Tănăsoiu, Erhard, Rob. Bratu, R. Cristea, R. Filip
Antrenor: Adrian Bogoi

►Min 85 4-0 Georgian Honciu înscrie şi el cu un şut plasat din 17 metri

►Min 76 Iese Gaston Mendy şi intră Ehmet Ozcan

►Min 76 Iese Nicolae Cotolan şi intră Ioan David

►Min 68 Iese Robert Boboc şi intră Ciprian Gliga

►Min 60 Iese Bawab şi intră Georgian Honciu

►Min 58 Popescu şutează frumos din întoarcere din colţul careului mic, Calancea se întinde şi respinge în corner de sub transversală

►Min 55 Rusu are un şut plasat din colţul careului de 16 metri, pe lângă bară, din stânga portarului. Prima ocazie după pauză

►Min 45+1 3-0 Ariel Lopez înscrie şi el cu o lovitură de cap din careul mic

►Min 38 2-0 Bogdan Şandru şutează plasat din afara careului, de la 22 de metri, şi înscrie lângă bara lui Mihai Cotolan

►Min 21 1-0 Bogdan Rusu deschide scorul cu un şut din careul mic

►Min 17 Iese Şendroiu şi intră Tănăsoiu

►Min 7 Ekollo şutează peste poartă din 16 metri. Prima ocazie a Dunării

Fără gol marcat din etapa a 2-a a Ligii 2, când s-a impus cu 3-0, la Târgu Jiu, cu Pandurii, ASU Politehnica Timişoara a obţinut a doua victorie stagională sâmbătă, la Drobeta Turnu Severin, unde a dispus cu 4-1 de Viitorul Pandurii Târgu Jiu, în etapa a 9-a.

În oraşul de pe malul Dunării, bănăţenii au deschis scorul în minutul14, prin Alin Manea, care l-a învins pe Marius Moga cu şut plasat, la firul ierbii, din interiorul careului. Manea putea majora diferenţa în minutul 37, însă portarul gazdelor a respins, in extremis, în corner, balonul trimis de atacantul oaspeţilor, de la 17 metri. Finalul primei reprize a adus şi primul şut pe spaţiul porţii adverse, expediat de Viitorul Pandurii. Acţiunea i-a aparţinut lui Vasile Pop, însă balonul trimis de acesta, de la 25 metri, a fost reţinut fără probleme. Pe contraatac, Adrian Ungureanu a dus scorul la 2-0, cu un şut de la 10 metri, fără speranţe pentru Moga.

Începutul părţii secunde a aparţinut gazdelor, care au şi reuşit să reducă din diferenţă, prin Francois Yabre, care a reluat cu capul, din 7 metri, lovitura de colţ executată, de pe partea dreaptă de atac, de Vasile Pop.

VIITORUL PANDURII TÂRGU JIU – ASU POLITEHNICA TIMIŞOARA 1-4
Stadion: Municipal (Drobeta Turnu Severin – Mehedinţi);
Arbitru: Ionela Alina Peşu (Craiova); Asistenţi: Daniela Constantinescu (Craiova) şi Marilena Cătălina Nan (Alexandria); Rezervă: Dragoş Pîrîu (Curtea de Argeş); Observatori: Cristina Babadac (Alexandria) şi Constantin Pintilie (Râmnicu Vâlcea).

►Viitorul Pandurii: Moga – Prejmerean, Porumb, Yabre, Andr. Dragu – Cioiu, Negrean, Chiorean – Buia, Vas. Pop (cpt.) – Bădăuţă
Rezerve: Anca-Trip – Dunca, Gîrbiţă, Astafei, Parnău, Hăjmăşan, Misăraş
Antrenor: Cristian Lupuţ

►ASU Poli: Murariu – C. Jurj, Mera (cpt.), Scutaru, Cherecheş – Ignea, Dros – Alin Manea, Ad. Ungureanu, C. Popescu – Mir. Axente
Rezerve: Contra – Bg. Vasile, Coadă, Ad. Lazăr, Motreanu, Piţigoi, Schieb
Antrenor: Mugur Guşatu

►Min 89 1-4 Mircea Axente duce scorul la 4-1. Execuţia sa plasată, în plasa laterală, în dreapta portarului, nu poate fi parată de Moga, care a fost totuşi pe direcţia balonului

►Min 88 Mircea Axente este agăţat de Yabre în colţul suprafeţei de pedeapsă şi Alina Peşu indică punctul cu var

►Min 85 Iese Alexandru Bădăuţă şi intră Hăjmăşan, la Viitorul Pandurii, iar la ASU Poli iese Călin Popescu şi intră Adrian Lazăr

►Min 74 1-3 Nou-intratul Marvin Schieb pătrunde în careu şi reface diferenţa de două goluri cu un şut pe jos, din 9 metri, în stânga portarului

►Min 68 Antrenorul Mugur Guşatu îi scoate de pe teren pe ambii marcatori ai echipei sale. Iese Adrian Ungureanu şi intră Bogdan Vasile

►Min 60 Şutul lui Astafei, din unghi, trece razand cu linia porţii

►Min 581-2 Lovitură de colţ executată de Vasile Pop este valorifică de Francois Yabre, a cărui lovitură de cap din 7 metri este plasată în stânga portarului

►Min 57 Iese Alin Manea şi intră Marvin Schieb

►Min 55 Gazdele domină începutul reprizei secunde, însă nu găsesc soluţii la finalizare

►Min 46 Intră Gîrbiţă şi iese Negrean, la Viitorul Pandurii

►Min 45+1 0-2 Pe contraatac, acţiunea timişorenilor este finalizată de Adrian Ungureanu, care majorează scorul cu un şut din interiorul careului

►Min 45 Vasile Pop trage de la 22 de metri, fără probleme pentru portarul Murariu. A fost primul şut pe spaţiul porţii al gazdelor

►Min 44 Mera se înalţă şi reia, cu capul, balonul în bara laterală, dar arbitrul Alina Peşu sesizează că fundaşul timişorean a pus mâna pe fundaşul Dragu şi dictează faul în atac

►Min 43 Antrenorul Lupuţ mută tactic: iese Darius Buia şi intră Victoraş Astafei

►Min 37 Şutul lui Alin Manea, de la 17 metri, este respins în corner de Moga

►Min 30 Cu excepţia golului, prima jumătate de oră n-a beneficiat de niciun şut pe spaţiul porţii

►Min 14 0-1 Alin Manea deschide scorul cu şut plasat, din 10 metri, la firul ierbii, după o pasă primită din dreapta de la Jurj

loading...
Loading...

Pandurii Târgu Jiu va juca sâmbătă, în etapa a 19-a a Ligii a doua Casa …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.