Bogoi: „Au lipsit şuturile pe poartă, trebuia să avem un pic de agresivitate”

Pandurii a remizat, sâmbătă, scor 0-0, cu Luceafărul Oradea, şi a coborât pe locul 15 în clasament, primul deasupra liniei care asigură menţinerea în Liga 1, la finalul etapei a 33-a. Gorjenii au rămas tot la trei puncte de retrogradare, dar au fost depăşiţi în ierarhie de Daco-Getica Bucureşti.

Pentru al doilea joc consecutiv disputat pe teren propriu, Pandurii l-a avut spectator în tribună şi pe Cristian Pustai, director tehnic la Gaz Metan Mediaş, însă, neoficial, analist-video la echipa gorjeană. Acesta s-a implicat la antrenamente, iar meciul l-a urmărit alături de Marin Condescu, conducătorul din umbră al clubului de la Târgu Jiu.

Deşi, cu Luceafărul Oradea, a folosit o formulă ultraofensivă, formată din George Tudoran, Gabriel Dodoi, Andrei Blejdea şi Patrick Popescu, Pandurii a expediat primul şut pe spaţiul porţii adverse de-abia în minutul 89, când Blejdea a tras slab, din afara careului. Până la acea fază, gazdele au expediat mai multe suţuri periculoase, care nu au prins cadrul porţii.

Cea mai mare situaţie de gol a meciului s-a produs în al cincilea minut al prelungirilor, când Patrick Popescu a tras în portarul Rus, din doar 6 metri. Nici oaspeţii n-au găsit soluţii pe faza de atac, având doar două şuturi pe spaţiul porţii adverse, prin Preoteasa, în minutele 27 şi 85.

”Orice punct este important din acest moment. Au lipsit şuturile pe poartă, trebuia să avem un pic de agresivitate. Atacanţii noştri ar fi trebuit să fie mai mult în joc, să înscrie, le-a lipsit şi prospeţimea. Ne-am fi dorit trei puncte, meciul a fost echilibrat. Din păcate, am avut o şansă foarte mare la sfârşitul jocului, singur cu portarul la ultima fază, dar nu am putut marca. Sperăm ca acest punct să ne ajute. Şi anul trecut un punct luat cu Luceafărul Oradea s-a contabilizat la sfârşitul campionatului şi ne-a ajutat să rămânem în Liga 2. Mergem la Metaloglobus să ne batem pentru puncte, cum am făcut-o de la începutul campionatului. Nu ne-a fost uşor niciodată”, a declarat Bogoi.

Etapa viitoare, Pandurii joacă sâmbătă, de la ora 11:00, la Bucureşti, cu Metaloglobus, echipă implicată şi ea în lupta pentru evitarea retrogradării, însă care are cinci puncte mai mult decât gorjenii.

loading...
Loading...

Fotbaliştii echipei Pandurii Târgu Jiu au încheiat sâmbătă cantonamentul de pregătire centralizată de 12 zile …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.