Stadion: „Dan Păltinişanu” (Timişoara), spectatori 6.000
Ripensi Timișoara – Pandurii Târgu Jiu (0-3)
Ripensia: Rădulescu – Petrişor, Ciobai, Uzun, Cărpinişan – Boangheş (’71, Mogoş), H. Mureşan – Păscăleanu (’53, Cristian Radu), Briciu, Ad. Popa – Anagor (’67, Ad. Ungur). Antrenor: Radu Suciu.
Pandurii: Lazar (’46, Mingote) – Pleaşcă, Erico da Silva, Mamele, Sipoto Bohale – C. Cristea (’46, Shamsin), Distefano, Elton da Silva, Adrovic (’71, I. Rada), Nicoară – Ciucur. Antrenor: Cristi Pustai.
Cartonaşe galbene: Briciu, Uzun / Pleaşcă, Rada.
Au arbitrat: Florin Mihai Marcu – Adrian Mărginean, Mihai Marius Marica.

Deşi a aliniat în teren o echipă formată din rezerve împotriva surprizei acestei ediţii a Cupei României – Ripensia Timişoara, Pandurii nu a întâmpinat prea multe probleme în a-şi asigura calificarea în faza sferturilor competiţiei. Elevii lui Pustai au rezolvat ecuaţia calificării încă din primele 45 de minute (scor 2-0), pentru ca în a doua jumătate a partidei să mai puncteze odată prin autogolul lui Ciobai.

După UTA şi „U” Cluj, Ripensia Timişoara nu s-a mai dovedit a fi David în faţa pandurilor. La fel de adevărat ar fi şi faptul că nici formaţia gorjeană nu s-a ridicat la nivelul lui Goliat, rezervele lui Pustai primind o replică destul de bună din partea echipei timişorene, nimeni alta decât exponenta Ligii a V-a. Tehnicianul pandurilor a trimis în teren, încă din primele minute ale meciului, un unsprezece în care s-a regăsit un singur jucător ce a fost titular în ultima etapă din Liga I (Mamele), iar  Goliatul reprezentat de echipa gorjeană a părut mai degrabă plictisit de împrejurări, nemontat 100%. Totuşi, diferenţa evidentă de valoare şi de eşalon dintre cele două combatante s-a văzut chiar pe începutul de meci, mai precis din minutul 9, atunci când geamănul titularului Erico, Elton Da Silva, a deschis scorul după un corner executat de Distefano. După golul de 1-0, Ripensia nu a fost capabilă să răspundă, iar în urma unui contraatac, Pandurii şi-a trecut în cont golul cu numărul doi, 20 de minute mai târziu, prin Adrovic, care a împins mingea cu latul în plasă din 9 metri. Zarurile fuseseră deja aruncate, iar la pauză s-a intrat cu avantaj dublu pentru oaspeţii de pe „Dan Păltinişanu”, scor 2-0. La 17 minute de la reluare, Ciobai s-a transformat din înger în demon, jucătorul care deschisese scorul în meciul cu „Şepcile roşii” marcând acum în propria poartă. Era 3-0, iar problema învingătorului nu se mai punea deloc, poate doar a scorului. Nu a fost însă un galop de sănătate pentru Pandurii, nici chiar la propriu, pentru că elevii lui Pustai, contrar aşteptărilor, au lăsat impresia că sunt dominaţi fizic de o modestă echipă de Liga a V-a. Trezindu-se la scor de neprezentare, timişorenii au apăsat pe acceleraţie, iar Anagor şi Briciu i-au dat prilejul lui Mingote (introdus la pauză), să se remarce în două rânduri, evitând golul de onoare al Ripensiei. Deşi au terminat meciul învingători detaşaţi, elevii lui Pustai au părut în multe momente din repriza secundă că nu sunt cu nimic mai prejos de nivelul adversarilor amatori, ceea ce constituie o „bilă neagră” la capitolul reuşite şi concentrare pentru rezervele pandure. Sau, vorba unor „chibiţi” profesionişti de la DigiSport, Ripensia nu este deloc o echipă din ultimul eşalon fotbalistic al României… Una peste alta, titularii de drept de la Pandurii vor trebui să arate cu totul altfel decât rezervele în partidele viitoare, inclusiv în faza sferturilor Cupei României, atunci când vor avea parte de adversari mult mai puternici.

Pustai: „Mai obosiţi decât cei ce au jucat acum două zile”

Aşa cum era de aşteptat, deşi echipa sa a câştigat cu 3-0 în faţa Ripensiei, tehnicianul Cristian Pustai nu a fost mulţumit de prestaţia jucătorilor de la Pandurii, în special a celor mai tineri, cărora le-a oferit ieri după-amiază şansa de a juca un meci oficial. „Important era să ne calificăm. Din păcate, la aceste jocuri încerc să introduc jucători cu minute mai puţine sau spre deloc şi parcă ei sunt mai obosiţi decât cei ce au jucat şi acum două zile. Noi avem nevoie de toţi jucătorii, deoarece am jucat trei meciuri în şase zile şi era nevoie să îi rulăm pe toţi”, a declarat Pustai. În schimb, antrenorul pandurilor a avut numai cuvinte de apreciere faţă de adversarul din optimile Cupei României: „Am auzit despre modul lor de organizare, e un lucru frumos. Din păcate, la noi în ţară lucrurile bune sunt din ce în ce mai rare. A fost un meci frumos, dar cred că s-a simţit diferenţa de valoare. Ripensia e un club frumos şi dacă fac în continuare paşi mărunţi sau siguri, vor ajunge sus. Poli şi Ripensia sunt nume ce reprezintă acest oraş”, a mai spus Pustai. Legat de partidele viitoare şi de obiectivul numit Cupa României, principalul responsabil de pe banca gorjeană a reconfirmat că această competiţie reprezintă unul dintre obiectivele vizate în sezonul 2013-2014: „Pentru orice echipă, Cupa trebuie să fie o prioritate, pentru că e cel mai scurt drum de a ajunge în Europa”, a precizat Cristi Pustai.

loading...
Loading...

Deşi Pandurii Lignitul Târgu Jiu nu a bifat vreun punct şi a marcat primul gol …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.