Cum a comentat Adrian Bogoi întâlnirea dintre cele două echipe cu aceeaşi titulatură

Pandurii Târgu Jiu şi Viitorul Pandurii Târgu Jiu, fostă ACS Energeticianul, fostă ACS Şirineasa, au încheiat la egalitate, scor 0-0, sâmbătă, în etapa a 4-a a Ligii 2, primul meci desfăşurat de când cele două formaţii au în titulatură denumirea ”Pandurii Târgu Jiu”.

La finalul jocului desfăşurat pe sinteticul de la Târgu Jiu, la conferinţa de presă, antrenorul gazdelor, Adrian Bogoi, a spus că punctul obţinut este unul de moral pentru echipa sa şi a acuzat faza din minutul 51.

”Consider că am făcut un joc destul de bun, împotriva unei echipe experimentate, formată prin fuziunea loturilor de la Luceafărul Oradea şi Energeticianul. Ei au şi foşti prim-divizionari, noi am promovat mulţi juniori. Cu toate acestea, cred că am fost peste adversari. Am avut şi două mari oportunităţi de gol, prin Kim, în minutul 3, şi faza controversată din repriza secundă, la centrarea lui Trancă, când zic eu că mingea a depăşit linia porţii. Părerea mea e că a fost gol. Chiar dacă este doar un punct obţinut, este unul încurajator pentru noi. Puteam să mai luam puncte şi în meciurile anteriore. Am avut o atitudine bună, având în vedere că avem mulţi jucători care nici măcar nu au jucat la liga a doua. Cred că ar fi fost o motivaţie în plus, atât pentru noi, cât şi pentru adversari să jucăm pe stadionul cel nou”, a spus Bogoi.

Acesta a reamintit de problemele financiare cu care se confruntă echipa sa şi consideră de Pandurii putea ataca promovarea dacă îşi păstra nucleul. ”În ultimul an şi jumătate, am pierdut cred că 20 de jucători tineri, foarte buni, cu care putem să formăm o echipă puternică. Dacă aceea echipă era bine finanţată, anul acesta puteam ataca promovarea. Întrebaţi-l pe domnul Sarcină câte milioane a cheltuit sezonul trecut cu Energeticianul şi tot a retrogradat. Noi am reuşit să menţinem echipa cu buget care n-a fost nici de liga 3. Din punct de financiar, stăm în continuare foarte rău. Sunt restanţe şi de un an şi jumătate. Suntem singura echipă din lume la care acţionarii nu dau niciun ban. Nici măcar moral, nu suntem susţinuţi”, a completat Bogoi.

Mizează pe rezerve la Horezu

Pentru echipa sa urmează meciul din turul 3 al Cupei României, programat miercuri, în deplasare, de la ora 17:30, cu Flacăra Horezu. ”La Horezu, vreau să dau posibitatea celor care au evoluat mai puţin să joace. Voi introduce mai mulţi juniori, fiindcă ei nu pot creşte în valoare decât dacă sunt folosiţi în meciuri oficiale, iar meciul din Cupa României este unul oficial. Flacăra Horezu este o echipa foarte bună de Liga 3. Am posibilitatea să reevaluez unii jucători, fiindcă noi am avut foarte puţine amicale în pauza de vară”, a conchis Bogoi.

În campionat, Pandurii, aflată pe penultimul loc, cu un singur punct, va juca etapa viitoare în deplasare, luni, de la ora 18:00, cu Campionii FC Argeş.

loading...
Loading...

PANDURII TÂRGU JIU – RIPENSIA TIMIŞOARA 0-0 Stadion: Municipal – sintetic (Târgu Jiu – Gorj); …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.