FCU i-a bătut şi sâmbătă, şi duminică pe mineri

baird3

FCU Craiova a reuşit să se impună duminică la prânz în faţa lanternei Minerul Motru, meci al cărui fluier de start s-a auzit sâmbătă la 17.

FCU Craiova – Minerul Motru 2-0
A marcat: Baird 24, 85
Stadion: Oblemenco, spectatori:
1500 (sâmbătă), 3000 (duminică).
FCU:  Hotoboc, Goge, Stoica, Ciucă (cpt), Buşu (90 Cruceru), Săceanu (64 Frăsineanu), Cosic, Mârzeanu, Vasile, Bălan, Baird (88 Mititelu). Antrenor: Nicolo Napoli
Minerul Motru: Popescu, Trască, Dicu (cpt), David, Laurenţiu, Speroni, Rada, Poenaru, Stefan (68 Chirea), Răduca, Trifu. Antrenor: Gabriel Zahiu.
Au arbitrat: Florin Mazilu- Andrei Simonis şi Cosmin Vătămanu. Rezervă: Dan Popescu.

Două zile le-a luat lui Dorel Stoica şi compania să răpună ultima clasată. Şi asta, din cauza ceţii. Partida dintre FCU şi Minerul a început sâmbătă, la 17. Dar pentru că nu se mai vedea om cu persoană pe Oblemenco, a fost oprită după 27 de minute de joc. La scorul de 1-0 pentru echipa lui Napoli. Pentru că, înainte cu trei minute ca arbitrul Mazilu să fluiere finalul pentru ziua de sâmbătă, Baird reuşise să-l învingă pe Popescu, cu un şut din 10 metri. Metodele băbeşti de îndepărtare a ceţii puse în aplicare de gazde – anume arderea unor cauciucuri – s-au dovedit zadarnice. Aşa că meciul a fost reluat duminică, de la ora 13, de la scorul 1-0 pentru FCU. Trupa lui Napoli a fost cea care a controlat disputa, replica ultimei clasate fiind palidă. Însă dominarea craiovenilor a mai avut efect pe tabelă o singură dată, în minutul 85, când Baird a finalizat o combinaţie a veteranilor Frăsineanu şi Dorel Stoica, pentru 2-0. A fost o victorie clară a FCU, care urcă pe poziţia patru din clasament.

Loading...

Campionatul Ligii 2, ediţia 2019/2020, se va relua la finalul acestei săptămâni cu etapa a …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.