Înfrângere în over time: catastrofali la libere!

baschet-craiova

Meci de infarct duminică seară în Polivalenta craioveană. Dzambic a aruncat meciul în over time, dar fără coordonatorul sârb şi coşgeterul Seals, eliminaţi prematur, oltenii au fost învinşi la un punct de U Mobitelco Cluj.

Craiova lui Popescu, Seals şi Sokk se dovedise superioară clujenilor, pe teren propriu, în Cupă, în startul sezonului. Cu „Air” Bureau şi „Turbo” Dzambic, suspendaţi atunci, aşteptările erau mai mari. Spectacolul a fost la el acasă, slam-uri, aeriene reuşite de perechea sârbo-americană. Iar la pauză, Craiova avea avantaj de 8 puncte: 39-31.

Dzambic a aruncat meciul în prelungiri

După pauză, alb-albaştrii „s-au mutat la coşul ghinionist“, cum remarca cineva din tribune. Faulturile îl căutau parcă pe Maric, nesigur şi total neinspiral la libere. Şi, treptat, ardelenii au preluat conducerea jocului. Seals, cu 5 greşeli personale, a părăsit terenul prematur. L-a urmat Dzambic, nu înainte ca, cu 5 secunde înainte de finalul timpului regulamentar, să arunce de trei puncte, coş care a aruncat meciul în over time. Scorul la finalul celor patru sferturi: 74-74.

Maric şi Căpuşan aduc victoria oaspeţilor

Fără Seals şi Dzambic, Craiova a părut victimă sigură. Bine, şi de la vizitatori a părăsit terenul prematur Branko Ciuc, MVP-ul jocului cu 22 de puncte şi 15 recuperări. Craiova continuă să irosească mult de la libere. Nu face excepţie nici ultima fază. În ultimele secunde înainte de final, la 85-87, Maric are şansa egalării. Introduce doar o dată mingea în coş, aşa că se termină 86-87. Căpuşan are şansa victoriei, dar ratează victoria de la semidistanţă.

„Aruncările libere – o catastrofă”

La finalul jocului, managerul general al alb-albaştrilor, Marius Toma, avea să declare: „Meci de infarct am pierdut în over time. Părea că avem meciul în mână. Aveam opt puncte la pauză, 39-31; din nefericire, ne-am relaxat, ei au întors de fiecare dată când au avut nevoie. Au întors meciul, au condus. Cu 4 secunde înainte de final am egalat, am dus meciul în prelungiri, unde iarăşi am oscilat. Aruncările libere astăzi au fost o adevărată catastrofă, ne-au făcut să ajungem aici. Nu trebuie să ne căutăm scuze. Ne cerem iertare suporterilor, pentru că şi astăzi au fost minunaţi. Mii de craioveni au venit să vadă un spectacol şi o victorie, din păcate le-am oferit doar spectacol pe alocuri. Am pierdut în faţa unei echipe experimentate, pe care dacă o prinzi într-o zi bună de aruncări, reuşeşte ce a reuşit în această seară. Craiova are o problemă la concentrare, probabil că ne dorim prea mult aceste victorii. De la dorinţă la putinţă se pare că este un drum destul de lung. Aportul unora dintre jucători lasă de dorit. Vom face o analiză şi vom informa într-un timp scurt”.

Loading...

Campionatul Ligii 2, ediţia 2019/2020, se va relua la finalul acestei săptămâni cu etapa a …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.