Ne-au dat (C)Astana!

BC Astana – Energia Târgu Jiu 113-89 (29-22, 28-23, 26-21, 30-23)
BC Astana: Johnson (29), Mahalbasic (16), Ilin (9), Murzagaliyev, Klimov, Lapchenko, Caner-Medley (25), Brown (4), Andric (3), Marchuk, Koleshnikov (17), Calathes (10). Antrenor: Aleksanda Trifunovic.
Energia: Watson (17), Troupe (10), Darby (15), Milosevic (9), Bratoloveanu, Minea, Vlaicu, Sullivan (11), Karpelesz (3), Aktaş, Glyniadakis (24). Antrenor: Antonis Constantinides.

faza-energia-fiba1Baschetbaliștii de la Energia au înregistrat, aseară, primul eșec din grupa I a EuroChalllenge, în deplasarea cu BS Astana. În fața unei echipe net superioare valoric, trupa lui Constantinides s-a înclinat la final, la o diferență de 24 de puncte, scor 89-113.

Startul confruntării contând pentru cea de-a doua etapă din grupele „Last 16” EuroChallenge a aparținut în mod neașteptat oaspeților, care au condus în primul sfert și la 8 puncte (scor 2-10, în minutul 3) și apoi la 7 puncte diferență (13-20, în minutul 7). Imediat însă, pe final de sfert, gazdele s-au trezit la realitate și au reușit să întoarcă tabela. În doar 3 minute, Astana au marcat 16 puncte, în timp ce Energia doar 2, intrându-se în sfertul II de la scorul de 29-22 în favoarea amfitrionilor. Din păcate, debutul sfertului secund s-a dovedit și mai dezastruos pentru elevii lui Constantinides, care, în primele 5 minute nu au reușit să înscrie niciun punct, în vreme ce gazdele au mai pus 19 puncte pe tabelă, ducând scorul la 48-22. Abia pe finalul acestui sfert, Energia a dat semne de revenire, reușind să „pună” doar 12 puncte în spatele adversarilor, 57-45. S-a intrat astfel la cabine, la o diferență ceva mai modestă… După reluare, jocul a continuat pe același coordonate, iar capitoilul spectacol nu a lipsit deloc, cu foarte multe puncte marcate, mai ales în dreptul celor din Astana. Dacă la jumătatea sfertului trei, gazdele aveau un ecart de doar 8 puncte, scor 65-57, până la finalul celor 10 minute, Astana și-a mărit din nou diferența la 17 puncte. S-a intrat în ultimul sfert de la 83-66 și parea că deznodămândul partidei este stabilit. Echipa antrenată de Aleksandar Trifunovic a apăsat totuși, încă o dată pedala de accelerație, izbutind un parțial de 30-23 și stabilind scorul final la 113-89. Cei mai buni oameni din tabăra gazdă au fost Jerry Johnson, cu 29 de puncte și 13 pase decisive, respectiv Niklas Caner-Medley cu 25 de puncte, în timp ce de la Energia s-a evidențiat Andreas Glyniadakis cu 24 de puncte marcate și 8 mingi recuperate. În urma acestui rezultat, BC Astana și Energia Târgu Jiu au acumulat același număr de puncte: 3, înregistrând fiecare câte o victorie și o înfrângere după 2 etape în grupa I Last 16 FIBA EuroChallenge. În etapa viitoare, Energia va evolua tot în deplasare pe terenul italienilor de la Enel.

Arbitrii de la meciul cu Sibiul au fost suspendați

Federația Română de Baschet răspunde în sfârșit, numeroaselor contestații depuse de clubul de baschet Energia Târgu Jiu cu privire la greșelile de arbitraj ce au făcut din echipa gorjeană o victimă în repetate rânduri. Astfel, FRB a dat publicității, printr-un comunicat postat pe site-ul oficial al federației, măsurile luate împotriva brigăzii de arbitrii care a oficiat la meciul retur din sferturile Cupei României, dintre CSU Sibiu și Energia. Meciul s-a încheiat cu victoria sibienilor, 102-94 (în tur, 82-78 pentru Energia), rezultat în urma căruia, deținătoarea Cupei României, Energia, a fost eliminată din competiție. Imediat după acel meci, oficialii clubului CS Energia Târgu-Jiu au depus memoriu la federație împotriva brigăzii de arbitrii. Colegiul Central al Arbitrilor a analizat raportul Comisiei de Analiză Video din FRB și a constatat o serie de erori de arbitraj și a decis ca cei trei arbitrii (Grigoras Laurentiu, Serban Mircea si Faur Alin), să fie reținuți de la delegări pentru 6 etape.

loading...
Loading...

CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu s-a adresat preşedintelui Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, şi …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.