Pandurii au sparg gheața la Motru!

Abia după consumarea etapei a XXII-a, Pandurii Târgu Jiu a obținut prima victorie stagională pe teren propriu în campionatul Ligii a II-a! Formația gorjeană a dispus, sâmbătă, la limită, de Metaloglobus Bucureşti şi speră acum, după acest succes, să iasă din zona retrogradabilă.

Pandurii Târgu Jiu – Metaloglobus București 1-0, (1-0)
A marcat: Dănăricu (min.25)
Stadion: ”Minerul” (Motru), spectatori 200
Pandurii: Stanca (cpt.) – Băjan, Turda, Celea, Al. Vasilescu – Raiciu, Brînzan, Şut – B. Lemac (D. Pîrvulescu 83′), Dănăricu (Cr. Munteanu 60′), C. Ionică (Tudoran 88′). Rezerve neutilizate: D. Popescu – Cenaj, Vodă. Antrenor: Adrian Bogoi.
Metaloglobus: Geantă – Agache, Mitroi, Caramalău, Sava (Asanache 80′) – C-tin Ispir, Şt. Stângă (cpt.), Şt. Niculae, Ghenovici (I. Roşu 46′), Dincă (Bilciurescu 55′) – Voican. Rezerve neutilizate: Burci – Ant. Popa, Vl. Vlad, Potecea. Antrenor: Alin Chiţa.
Arbitri: Dorin Voina – Marian Truţă şi Alexandru Mihăilă.

În ciuda unei atmosfere glaciale, debutul oficial în 2018 a fost unul fericit pentru Pandurii, care a bifat cel dintâi succes al sezonului, ”acasă”, la Motru. La capătul unui meci chinuit, cu două reprize diametral opuse din punct de vedere al ostilităților din teren, trupa lui Adrian Bogoi a câștigat cu scorul de 1-0 în fața ocupantei locului 13 din clasamentul Ligii a II-a, Metaloglobus București. Golul prin care formația de fotbal gorjeană și-a trecut în cont cele trei puncte a fost semnata de Bogdan Dănăricu, în minutul 26, după o incursiune pe partea stângă a lui Cosmin Ionică la poarta oaspeților. Dacă în prima parte, gazdele s-au aflat la timonă, creându-și câteva ocazii de a marca, în mitanul secund, Pandurii s- mulțumit doar să se apere și trăgând cu dinții de rezultat. Echipa preluată, în iarnă, de Alin Chiţa, a creat destule emoții la poarta lui Stanca, cea mai clară ocazie consemnându-se în minutul 57, prin Iulian Roşu, al cărui șut, din 10 metri, a fost respins, în corner, de goalkeeperul oltenilor. Din fericire pentru Pandurii, nici după consumarea a 4 minute de prelungiri, vizitatorii nu au reușit să găsească drumul spre gol, astfel că la final, tabela a încremenit la 1-0, iar trupa lui Bogoi a bifat prima sa victorie stagională de pe teren propriu. Un succes echivalent cu o mare gură de oxigen în lupta pentru evitarea retrogradării. În 11 partide disputate acasă, gruparea olteană are o victorie, cinci remize şi cinci înfrângeri. Reamintim că Pandurii Târgu Jiu nu mai câştigase din 9 septembrie 2017, mai precis din etapa a VII-a, când se impusese cu 2-0 în deplasarea de la Baloteşti. Deci o primă victorie după nu mai puțin de 14 etape scurse în campionat! După succesul de sâmbătă, Pandurii a ajuns la „cota” 21 de puncte în clasamentul ligii secunde, însă rămâne pe loc retrogradabil (17).

Bogoi visează din nou

Așa cum era de așteptat, după debutul cu dreptul în 2018 și obținerea primului succes stagional pe teren propriu, tehnicianul Adrian Bogoi s-a arătat de-a dreptul ușurat. În plus, ”principalul” de pe banca gorjeană pare să-i fi revenit acum optimismul într-un viitor parcurs pozitiv al pandurilor. ”Aşteptam cu interes acest meci. Ne-am pregătit bine în pauza de iarnă şi suntem bucuroşi că am obţinut cele trei puncte. Am avut un meci dificil, dar ne-am organizat foarte bine în apărare, fiindcă ştiam că adversarii sunt puternici pe zonă centrală. În general, sunt mulţumit de toţi jucătorii, de efortul pe care l-au depus. În mare parte şi-au respectat sarcinile de joc. Sper ca lucrurile să meargă din ce în ce mai bine, chiar dacă echipa nu este încă sudată. Jucătorii nou-sosiţi nu au venit la începutul pregătirii, dar încercăm să-i integrăm încet-încet în echipă şi să-i aducem la un stadiu maxim. Sper ca meci de meci să venim cu puncte. Avem o echipă foarte tânără, cu o medie de vârstă de doar 21,5 ani”, a declarat antrenorul Adrian Bogoi. În mandatul său la echipa gorjeană, Adrian Bogoi a obținut dintr-un total de şapte meciuri, o victorie, două remize și 4 eșecuri.

Oaspeții s-au plâns de teren

După înfrângerea suferită la Motru, cei de la Metaloglobus Bucureşti nu și-au putut ascunde frustrarea pentru acest rezultat. Tehnicianul echipei bucureștene, Alin Chiţa, a dat vina pe starea gazonului. ”Consider că echipa mea nu prea s-a adaptat la condiţiile climatice. Am încercat să construim, să facem un presing avansat, dar starea terenului ne-a dezavantajat. În plus, am intrat în jocul adversarului. Dacă eram mai atenţi în repriza secundă, când ne-am creat mai multe situaţii de gol, puteam să obţinem cel puţin un egal. Din punctul meu de vedere, rezultatul nu e echitabil”, a declarat antrenorul oaspeților. Chiţa s-a aflat la meciul cu pandurii la chiar debutul său pe banca tehnică a echipei bucureştene. Metaloglobus a ajuns acum la şase meciuri consecutive fără gol marcat şi e la doar un punct peste ultimul loc retrogradabil.

Loading...

Deşi Pandurii Lignitul Târgu Jiu nu a bifat vreun punct şi a marcat primul gol …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.