miercuri , 11 decembrie 2019 - 10:16

Pandurii își vor disputa calificarea la București

faza pandurii - dinamo cupa ligii1

Debutul oficial al pandurilor din 2015, dar și al antrenorului Edi Iordănescu pe banca echipei de fotbal gorjene, a coincis cu o primă victorie. Pandurii a depășit la limită, pe teren propriu, scor 2-1, pe Dinamo, în manșa tur a semifinalelor Cupei Ligii.

Cei aproape 1.500 de gorjeni care au ținut să îndure frigul de iarnă, marți seară, pe „Muncipal”, au avut parte de o evoluție deloc glacială din partea pandurilor. Întărită peste noapte cu o serie de jucători capabili să facă diferența, formația olteană și-a arătat „colții” încă din prima parte a partidei cu Dinamo. Și în ciuda unui sistem de joc destul de prudent din partea debutantului Edi Iordănescu (4-2-3-1), Pandurii a reușit să deschidă scorul în minutul 8 prin golgeterul Mihai Roman, servit excelent în adâncime de internaționalul Mihai Pintilii. Până la pauză, gazdele mai puteau înscrie în două rânduri, însă Anton și Buleică, nu găsesc drumul spre gol, fie datorită intervenției portarului Farnolle, fie lipsei de inspirație. Avantajul minim s-a menținut până după pauză, iar cei care se află la conducerea partidei sunt tot Pandurii. Goalkeeperul „câinilor” îi refuză mai întâi golul lui Pintilii (min.47), iar apoi Nicoară nu găsește cadrul porții adverse din poziție foarte bună (min.63). Contrar cursului jocului, Dinamo egalează prin Filip, la chiar prima faza de poartă, profitând de pasul greșit la off-side al defensivei gorjene. Era minutul 77 și situația se schimba complet în defavoarea gazdelor, silite acum să caute din nou drumul spre gol pentru a prelua conducerea. Iordănescu Jr. mută și îl introduce în teren pe Eric de Oliveira, care se dovedește a fi omul providențial pentru Pandurii. La fel cum o făcuse și anul trecut în fața lui Dinamo, mijlocașul brazilian găsește o diagonală inteligentă prin care îl învinge pe Farnolle. Numai că de data asta, Eric înscrie la doar câteva secunde după ce fusese introdus în teren, aducând Pandurii cu un pas în finala Cupei Ligii. În ciuda ultimelor încercări de o parte și de cealaltă de a mai puncta pe final de joc, disputa se încheie cu o meritată victorie a formației gorjene, scor 2-1, în fața „câinilor roșii”, iar returul de la București se anunță a fi destul de interesant. După meci, antrenorul lui Dinamo, Mihai Teja, a trebuit să admită că Pandurii are acum 60% șanse să meargă mai departe în Cupa Ligii. Pentru Edi Iordănescu, după un prim examen reușit, gândurile acestuia se îndreaptă deja către disputa din campionat, de lunea viitoare, cu CS U Craiova.

Pandurii Târgu Jiu – Dinamo București 2-1 (1-0)
Stadion Municipal (Tg-Jiu), spectatori: 1.500
Pandurii: Gliwa – Unguruşan, Cordoş, Vasiljevic, Momcilovic – Anton, Pintilii – Buleică (’81, Pleaşcă), Nistor, Nicoară (’67, Shalaj) – M. Roman (’83, Eric). Antrenor: Edi Iordănescu.
Dinamo: Farnolle – Bărboianu, Durimel, Nedelcearu, St. Filip – Cristescu (’81, Fai), Elhamed Abd – Grozav (’46, Gavrilă), Alexe, V. Lazăr (’61, Bilinski) – M. Niculae. Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Nicoară, Roman / Filip, M. Niculae.
Au arbitrat: Marius Avram – Miclos Nagy, Marius Nicoară.
loading...
Loading...

ASU Poli a fost superioară pe toată durata jocului în faţa echipei Pandurii, una plină …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.