Pandurii mai cred, încă, în minuni…

Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni 2-1, (1-1)
Au marcat: Ionică (min.9), Tudoran (min.64) / Ayza (min.4)
Stadion: Minerul (Motru); spectatori 500
Pandurii: Rz. Stanca (cpt.) – Băjan, Celea, Al. Vasilescu, Turda, Raiciu, Brînzan, Şut, Dănăricu (min.46-Tudoran), B. Leman (min.83-Cenaj), C. Ionică (min.68-Munteanu). Antrenor: Adrian Bogoi.
Mioveni: Val. Sima – Tirică (min.53-Neacşu), Gugu, Fl. Ilie, Ed. Stoica (min.75-Balint), Rădescu, Mîrzeanu, Andr. Neagoe, Ayza (cpt.), Ed. Florescu (min.46-Gherghe), C. Năstăsie. Antrenor: Laurenţiu Roşu.
Cartonașe galbene: Florin Ilie (min.24 și 40); cartonaș roșu: F. Ilie (min.40)
Arbitri: Mihai Amorăriţei – Iulian Szekely şi Marius Bălan.

Cel puțin pe plan sportiv, Pandurii speră până la capăt în salvare. Iar dacă ne luăm după ultimul rezultat din campionatul – a doua victorie la rând de pe teren propriu, 2-1 cu CS Mioveni, gruparea de fotbal gorjeană poate spera la minuni în 2018.

Pandurii pare să realizeze la Motru în 2018, ceea ce nu a reușit deloc anul trecut: să aducă cât mai multe puncte. După ce a bifat prima victorie stagională pe teren propriu în urmă cu două săptămâni, weekendul acesta și-a trecut în cont un nou succes pe tărâm gorjean. În cadrul etapei a XXIV din eșalonul secund, Pandurii Târgu Jiu s-a impus cu scorul de 2-1 în compania formației CS Mioveni, grație reușitelor lui Cosmin Ionică şi George Tudoran. Totuși, trupa lui Adrian Bogoi nu a fost scutită de emoții, văzându-se condusă pe tabelă încă din minutul 4, prin golul căpitanului argeșenilor, Roberto Ayza, care a marcat cu un şut la firul ierbii, de la circa 14 metri de poarta experimentatului Stanca. Gazdele au ripostat peste doar 5 minute, iar tânărul Cosmin Ionică a făcut 1-1 printr-un şut din voleu, din unghi, de la 10 metri. Până la pauză, Pandurii puteau chiar să și preia conducerea, însă șutul lui Dănăricu din centrul careului advers (min.36), nu a prins cadrul porții, iar golul lui Raiciu a fost anulat pe motiv de fault la portar (min.36). Gorjenii au intrat în cele din urmă la cabine în avantaj, dar din punct de vedere numeric pe teren, odată cu eliminarea pentru două ”galbene” a fundaşul oaspeților, Florin Ilie (min.40). CS Mioveni juca mai mult de o repriză în inferioritate numerică, așa că șansa obținerii celor trei puncte părea cu atât mai posibilă pentru Pandurii. Iar la 19 minute de la reluarea jocului, gazdele dau lovitura decisivă: Băjan execută o lovitură liberă de la 20 de metri, mingea este respinsă cu piciorul de Sima, apoi ajunge la George Tudoran, care reia cu capul în plasă pentru 2-1. Zarurile fuseseră aruncare și până la finalul timpului regulamentar, elevii lui Bogoi puteau face chiar și 3-1, însă Tudoran, scăpat singur pe contraatac în minutul 86, nu a găsit inspirația de a șuta, preferând un dribling în plus. După 3 minute de prelungire, ”centralul” Amorăriţei a pus apoi, capăt partidei, consimțind o victorie la limită, dar meritată pentru Pandurii, care ajunge astfel la cel de al doilea succes consecutiv în 2018 și la ”cota” 24 de puncte în clasamentul Ligii a II-a. O poziție sinonimă, pentru moment, cu ieșirea din zona retrogradabilă.

Bogoi, un antrenor mulțumit

Așa cum era de așteptat, succesul obținut de echipa sa, sâmbătă, în compania lui CS Mioveni, a avut darul de a-l mai liniști pe tehnicianul pandurilor, Adrian Bogoi, care a ținut să-și laude jucătorii pentru determinare. Totuși, ”principalul” de pe banca gorjeană nu va avea deloc prea mult timp să se bucure de cea de a doua victorie din acest an, mai ales că în etapa următoare de campionat va da piept, în deplasare, cu o candidată certă la promovare – Hermannstadt Sibiu.
”Vreau să-i felicit pe băieți pentru atitudine, pentru joc. Au dovedit că se poate. Am primit gol destul de repede, dar am reușit să revenim apoi și chiar să câștigăm. Terenul a fost destul de greu, cele două echipe au făcut un efort considerabil. Ne-a ajutat și superioritatea numerică, dar e clar că dacă nu ai ocazii de gol, nu marchezi. Sunt alte trei puncte foarte importante obținute de Pandurii. Ne bucurăm pentru aceasta victorie o zi, două, apoi intrăm în ciclul săptămânal și ne antrenăm. Sperăm să venim cu puncte și din deplasarea următoare, de la Sibiu”, a declarat Adrian Bogoi.

Rezultatele etapei a XXIV-a din Liga a II-a:
Luceafărul Oradea – FC Argeş 3-2
Foresta Suceava – Chindia Târgovişte 1-1
Ştiinţa Miroslava – Metaloglobus Bucureşti 1-1
Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni 2-1
Sportul Snagov – ASA Târgu Mureş 3-0 (la ”masa verde”)
Olimpia Satu Mare – CS Baloteşti 0-3 (la ”masa verde”)
ASU Politehnica Timişoara – Academica Clinceni 2-2
Dunărea Călăraşi – CS Afumaţi 2-1
Ripensia Timişoara – Dacia Unirea Brăila 2-1
UTA Arad – AFC Hermannstadt 1-1

loading...
Loading...

În şedinţa din 13 iunie, a Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal, majoritatea membrilor …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.