ACS Poli Timișoara – Pandurii Târgu Jiu 2-3 (1-1)
Au marcat: Szekely ‘6 şi Bărbuţ ’75/Momcilovici ’45+2,
Eric ’78 şi Distefano ’82.
Timişoara: Nuno Claro – Nohai, Petrovici, Ov. Petre, Poparadu (Marovici ’53) – Belu, Trandu – Popovici (Bărbuţ ’46), Gorobsov (Boldea ’38), Nanu – Szekely. Antrenor: Aurel Şunda.
Pandurii: Stanca – Momcilovici, Paraskevas, Mamele, Unguruşan – Anton, Breeveld – Dos Santos (Ciucur ’61), Eric, Buleică (Nicoară ’77) – Matulevicius (Distefano ’71). Antrenor: Cristian Pustai.
Cartonaşe galbene: Ov. Petre ’11 / Unguruşan ’29.
Arbitri: Adrian Cojocaru (central) – Bogdan Velicu, Laszlo Bucsi (asistenţi) – Dorian Micloşină (rezervă).
Observatori: Patriţiu Abrudan, Ion Turculeanu.

Pandurii au trecut cu bine peste şocul eşecului de la Florenţa, reuşind un nou succes în Liga I. La capătul unui meci dominat de formaţia gorjeană, Eric and Co. s-au impus totuşi in extremis pe Bega, în faţa echipei ACS Poli Timişoara, scor 3-2.
Porniţi din postura de favoriţi în faţa unei nou promovate, pandurii au fost aproape să se împiedice la Timişoara. La final însă, plusul evident de valoare şi experienţa au înclinat balanţa în favoarea echipei gorjene, care a întors de nu mai puţin de două ori rezultatul de pe tabelă. Partida a început cum nu se poate mai prost pentru oaspeţii de pe „Dan Păltinişanu”: în minutul 6, o gravă eroare defensivă, avându-l pe Christou Parskevas în prim plan, a dus la golul de 1-0 pentru ACS Poli. Szekely a profitat de lipsa de reacție a cipriotului, care nu a făcut pasul la ofsaid (după un șut ratat al lui Trandu) şi l-a executat pe Stanca. Reacţia pandurilor s-a lăsat aşteptată până spre finalul primei reprize, când au apărut şi ocaziile de gol în dreptul lor. Mai întâi, Alex Dos Santos a reuşit chiar să-l învingă pe Nuno Claro, în minutul 32, însă golul a fost anulat în mod inexplicabil pe motiv de ofsaid. Apoi Eric a fost aproape de egalare, dar bara laterală s-a opus golului la un voleu al brazilianului din colțul careului mic, în minutul 43. Atunci când timişorenii se pregăteau să intre la cabine, neobositul Momcilovic a lovit pentru 1-1 cu un şut la colțul lung, în prelungirile reprizei. Debutul mitanului secund a arătat o singură echipă echipă pe teren, cea a oaspeţilor. Deşi a împins jocul în jumătatea gazdelor, elevii lui Pustai nu şi-au creat mari ocazii de gol. Odată cu introducerea în teren a lui Ciucur, jocul s-a dinamizat bursc. Totuşi, contrar ostilităţilor din dreptunghiul verde, Pandurii a primit o lovitură dură în minutul 75, când, la un rapid contraatac al gazdelor, Belu a pătruns frontal, a pasat în dreapta pentru Bărbuț, iar acesta l-a învins cu un șut sec pe Stanca. Din fericire, replica echipei gorjene a fost promptă: în minutul 78, Eric l-a egalat pe Szekely în fruntea clasamentului golgeterilor Ligii I, marcând pentru 2-2 după o frumoasă acţiune de atac, finalizată de brazilian din centrul careului. Peste alte 4 minute, argentinianul Distefano a lovit şi el, cu un şut de la 30 de metri, execuţie cu care a închis tabela pentru 2-3. Trecând cu bine de primul examen post-Fiorentina, cei de la Pandurii aşteaptă acum a doua confruntare de la Timişoara, cea cu Ripensia, din optimile de finală ale Cupei României, confruntare programată tot pe stadionul „Dan Păltinișanu”, marți, de la orele 16:00.

Eric: „Am demonstrat de ce suntem vicecampioni”

Autorul golului doi (al egalării) pentru Pandurii în partida cu ACS Poli Timișoara,  Eric de Oliveira, s-a arătat uşurat la finalul confruntării din etapa a XII-a. Jucătorul  cariocas, ajuns acum golgeterul la zi al Ligii I (cu 8 reuşite), a recunoscut că Pandurii a prins o zi mai slabă în urma oboselii acumulate în Europa League, dar a ţinut să precizeze că formaţia sa şi-a arătat din nou valoarea de vicecampioană a României. „Am fost aproape să nu reuşim. Era aproape să nu avem o zi fericită, că nu ne-a ieșit tocmai bine jocul. Din fericire, am egalat imediat după cel de-al doilea gol al lor, iar până la final am avut forţă şi am reuşit să învingem. Am avut un meci greu cu Fiorentina și am avut puține zile de recuperare, dar am demonstrat de ce am fost anul trecut vicecampioni. Trebuie să rămânem bucuroși. Oboseală este mereu, la fiecare meci, însă important este ca noi să nu ne lăsăm afectați, inclusiv atunci când mai pierdem câte un meci, pentru că inevitabil o să mai apară și asemenea momente. Acum, cu Poli nu ştiu dacă oboseala este de vină, dar nu am avut starea din ultimele meciuri. Însă asta e bucuria de a juca fotbal şi să nu ne plângem, chiar şi dacă luăm bătaie. Azi am demonstrat că putem mai mult”, a declarat Eric.

Programul etapei viitoare a Ligii I (a XIII-a)