Pandurii şi Viitorul Pandurii, eliminate din Cupa României

Rapid, CSM Reşiţa şi FK Csikszereda, dintre echipele din Liga 2 care au jucat astăzi, au obţinut calificarea în faţa următoare, după ce au trecut cu 2-1 de Daco-Getica, 5-1 de Inter Petrila, respectiv 1-0 de CSM Ceahlăul. Ciucanii au obţinut victoria cu gol marcat în minutul 86, la una dintre puţinele ocazii create la Piatra Neamţ.

Pandurii Târgu Jiu a ieşit din competiţie după ce a pierdut cu 0-2 la Flacăra Horezu, în timp ce marea surpriză e reprezentată de eliminarea liderului din Liga 2, SCM Gloria Buzău, la loviturile de departajare, de către rivala din oraş Metalul Buzău, echipă din Liga 3. A fost 0-0 după 90 şi 120 de minute şi 3-2 la lovituri de departajare pentru Metalul.

Scorul zilei a fost înregistrat de Crişul Chişineu Criş, care a trecut cu 6-0 de Gloria Lunca Teuz Cermei, dar şi Steaua Bucureşti a câştigat lejer, cu 4-0, în faţa celor de la CS Baloteşti, echipă ilfoveană care îi este superioară ca ligă în care se află.

Au obţinut calificarea în faţa următoare şi Fotbal Comuna Recea, Foresta Suceava, Olimpic Cetate Râşnov, Flacăra Moreni şi CS Tunari, toate în timp regulamentar. CSM Focşani a eliminat-o pe SC Oţelul Galaţi în prelungiri, după ce egalarea a reuşit-o în minutul 90+1, din penalty. În timp ce SC Popeşti Leordeni şi Industria Galda au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de CS Afumaţi (5-4), respectiv Măgura Cisnădie (6-4).

În ultimul meci al zilei de miercuri, U Craiova 1948 SA a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de echipa din Liga 2 Viitorul Pandurii Târgu Jiu. După 90 şi 120 de minute scorul a fost unul egal, 2-2, cu trei goluri marcate pe finalul timpului regulamentar. La lovituri de departajare, echipa antrenată de Eugen Trică s-a dovedit mai matură, impunându-se cu 6-5, după ce trupa lui Cristian Lupuţ a ratat a şasea execuţie.

loading...
Loading...

Pandurii Târgu Jiu va juca sâmbătă, în etapa a 19-a a Ligii a doua Casa …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.