bucurie-craiova

Metalul Reşiţa – CS Universitatea Craiova 1-1
Au marcat: Breşneni 79 / Izvoranu 74
Stadion: Mircea Chivu, spectatori: 1.000
Metalul: Zimmermann – Creţu, I. Popescu, Tătaru (75 Nogo), Stoica – Breşneni, O. Vasile, Enciu (83 Mureşan), Szabo (76 Vădrariu), Vaştag – Neagoe.  Antrenor secund: Carol Gurgu
Universitatea: Brac – Ljubinkovic (43 Pătraşcu), Patriche, Izvoranu, Velcovici – Ganea (77 Kitanovski), Vandelannoite, Pleşan, Precup – Ivan, Curelea (86 Valskis). Antrenor: Gabi Balint
Au arbitrat: Cojocaru Adrian (Galaţi) – Constantinescu Andrei (Bucureşti), Cerei Alexandru (Cluj Napoca).
Observatori: Malac Romeo (Timişoara), Sajtos Laszlo (Sibiu)

Cel puțin teoretic, de la anul, Bănia va avea fotbal de Liga I. Pleşan şi colegii săi au obţinut la Reşiţa punctul de care aveau nevoie să promoveze.

CS Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida disputată în deplasare, pe terenul celor de la Metalul Reşiţa. Izvoranu a deschis scorul în minutul 74, iar Breşneni a reuşit egalarea peste 5 minute de joc de la golul oltenilor. Craiova a obţinut astfel fix ce şi-a propus şi este matematic în prima ligă, cu o etapă înainte de finalul campionatului. La partida de pe Valea Domanului, Gabi Balint nu l-a avut la dispoziţie pe Dacian Varga, cel mai bun om al său în meciul precedent cu Târgu Mureş, fiind suspendat sâmbătă pentru cumul de galbene. În schimb, în prima garniture a revenit căpitanul Pleşan. Sub presiunea obiectivului, craiovenii au pornit prudent, preferând să închidă culoarele spre poarta lui Brac. Gazdele au dominat, steril însă. Astfel, în prima repriză, a fost o singură şansă clară de gol: şut Ganea din lovitură liberă, mingea, deviată de zid, se scurge agonizant pe lângă poarta lui Zimmermann.

Golgheterul din ultima linie

Actul secund începe bine pentru olteni. Ganea îl încearcă din nou pe goalkeeper-ul bănăţenilor, cu un trasor din marginea careului, dar acesta este la post. Echipele se anihilează reciproc, până în ultimul sfert de oră. Precup bate bine un corner, iar Izvoranu, venit în alergare, catapultează mingea în poartă pentru 1-0. Avantajul vizitatorilor durează doar cinci minute, Breşneni trecând lejer prin defensiva Craiovei şi trimiţând printre picioarele lui Brac. Ultimele 10 minute sunt tensionate, cu gazdele gonind după golul victoriei, iar oltenii apărându-se disperat pe două linii. Defensiva craioveană funcţionează bine şi astfel jocul se încheie 1-1. Un punct imens, care duce CSU Craiova în prima ligă.

Balint: „Nimic nu se câştigă fără trudă“

La finalul partidei de la Reşiţa, tehnicianul Universităţii a spus: „Mă aşteptam la un meci greu, dar nici chiar aşa. Până în ultimul minut, Reşiţa a jucat cu îndârjire. A dominat meciul. Noi am mizat pe fazele fixe şi am reuşit să marcăm. Păcat de golul primit. Dar nimic nu se câştigă fără trudă. Sunt fericit pentru că rămân în istoria frumoasă a acestui club. Le mulţumesc băieţilor pentru modul cum s-au dăruit. Îmi doresc continuitate la Craiova, pentru că am un colectiv bun, condiţii pentru performanţă şi fani extraordinari“. Balint a prefaţat şi jocul de săptămâna viitoare: „Sărbătoarea o vom face la Craiova, după meciul cu Vâlcea. Va fi mai mult un meci demonstrativ, dar pe care îmi doresc să-l câştigăm pentru a încheia en-fanfare acest sezon. Băieţii vor avea acum trei zile libere, pentru că le merită cu prisosinţă, apoi va urma meciul cu Vâlcea şi vom face programul pentru sezonul viitor“.

Loading...

Campionatul Ligii 2, ediţia 2019/2020, se va relua la finalul acestei săptămâni cu etapa a …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.