Remiză în Ghencea

pandurii-cu-steaua

Steaua – Pandurii 2-2 (2-0)
Au marcat: Keşeru (min.8 – pen.), Iancu (’17)/Matulevicius (min. 48), Nistor(min.72)
Steaua: Niţă – Matei, Georgievski, Râpă, Pârvulescu – Filip, Neagu (’70, Târnovan) – Iancu (’83, Vâlceanu), Keşeru (’46, Varela), Răduţ – Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
Pandurii: Mingote – Pleaşcă, Paraskevas, Silva, Momcilovic – Breeveld (’88, Distefano), Nistor, Anton (’82, Elton) – Santos, Matulevicius, Nicoară (’47, Shamsin). Antrenor: Petre Grigoraş.
Cartonaşe galbene: Iancu ’25, Piovaccari ’37, ’38, Keşeru ’44, Râpă ’74, Niţă ’90+5 / Breeveld ’7.
Cartonaş roşu: Piovaccari ’38.
Arbitrii: Adrian Cojocaru – Ovidiu Artene, Ioan Ciocănea – Marius Bocăneală, Bogdan Anghelinei; Bogdan Gheorghioiu. Observator: Aron Huzu.

Pandurii a obţinut aseară cel de-al doilea punct din noul mandat al lui Petre Grigoraş, remizând în Ghencea, în compania rezervelor campioanei României, Steaua Bucureşti. De remarcat faptul că formaţia gorjeană a reuşit să revină de la scorul 0-2, la scurt timp după eliminarea din tabăra Stelei a lui Piovaccari.

Din fericire, meciul cu numărul 300 pentru Pandurii pe prima scenă a fotbalului românesc a adus până la urmă un rezultat pozitiv pentru echipa noastră, care a reuşit să termine la egalitate pe terenul campioanei Steaua. Din păcate, trupa lui Grigoraş a trebuit să plătească din nou pentru naivitatea din defensivă, fiind condusă foarte repede în Ghencea prin golurile lui Keşeru şi Iancu (din minutele 8 şi 17). Abia în mitanul secund, beneficiind şi de avantajul omului în plus, odată cu eliminarea lui Piovaccari (min.38), Pandurii a arătat că în sezonul trecut a fost vicecampioana României, tonul revenirii fiind dat de reuşita lui Matulevicius (min.48). Pe fondul unei dominări clare a echipei oaspete, golul de 2-2 a venit firesc, de această dată Nistor fiind cel care a închis tabela în minutul 72. În ultimele minute de joc, doar neşansa a făcut ca Pandurii să nu dea lovitura de graţie şi să plece cu toate cele trei puncte, ocaziile lui dos Santos, Nistor şi Di Stefano punctând doar la capitolul statistici. După confruntarea cu Steaua, pentru trupa lui Grigoraş urmează acum un examen mult mai uşor pe teren propriu, în compania retrogradatei Corona Braşov, în etapa a XXXIV-a a sezonului, prilej pentru obţinerea primului succes acasă din 2014.

„Sunt mulţumit de rezultat, deşi Steaua a folosit a doua garnitură, are un lot valoros şi reprezintă o echipă de temut pentru oricine. Puteam chiar să şi câştigăm, pentru că am dominat clar repriza a doua, dar până la urmă e bun şi egalul din această deplasare. Îmi doresc acum să obţinem, în etapa viitoare, şi prima victorie acasă”.
Petre Grigoraş, antrenor Pandurii Târgu Jiu

„Sunt supărat de acest rezultat pentru că am condus cu 2-0 şi am permis adversarului să revină în urma acelei eliminări. Dar până la urmă e bine că s-a terminat egal, este foarte greu să joci împotriva unei echipe care pasează foarte bine şi care a beneficiat de avantajul omului în plus”.
Laurenţiu Reghecampf, antrenor Steaua Bucureşti

loading...
Loading...

Pandurii Târgu Jiu va juca sâmbătă, în etapa a 19-a a Ligii a doua Casa …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.