UTA – CS Universitatea Craiova 0-1 (0-1)
A marcat: Sin 9
Stadion: Francisc Neuman, Spectatori: 700
UTA: Boşneag – Oltean, Ola, Mardare, Neagu – Lazea, Popescu, Zaluschi (42 Diarra), Monac (71 Surugiu) – Sălăjan (51 Ibe), Laso. Antrenor: Adrian Falub
Universitatea: Brac – Cîrjă, Ljubinkovic, Pătraşcu, Vătăjelu – Pleşan (64 Ionescu), Vandelannoite, Ferfelea (86 Valskis) – Sin (74 Ivan), Curelea, Ganea. Antrenor: Silviu Lung
Au arbitrat: Antonie Sorin Andrei – Gaspar Petru, Nistoran Răzvan, R: Nagy Vladimir; Observatori: Ristache Cristinel, Onicaş Ioan
Eliminat: Neagu 37

Victoria de la Arad, coroborată cu jocul rezultatelor, fac ca etapa a XVII-a să fie extrem de favorabilă CS Universitatea. Practic, sâmbătă, echipa Craiovei a obţinut cinci victorii.

CS Universitatea s-a impus cu 1-0 la Arad, graţie lui Andrei Sin, a cărui lovitură de cap din minutul 9 a tranşat soarta punctelor. Mai importante pentru olteni decât propria victorie sunt celelalte rezultate înregistrate în etapa a XVII-a. Succesul celor de la CSM Râmnicu Vâlcea în faţa FCU a scos practic echipa lui Mititelu din „top six”, iar victoriile outsiderelor FC Olt şi CS Mioveni împotriva ASA Târgu Mureş, respectiv Bistriţa, creează un culoar favorabil alb-albaştrilor din Bănie în bătălia pentru promovare. Succesul Olimpiei la Motru îi urcă pe sătmăreni pe locul 5, ceea ce reprezintă un alt avantaj pentru CSU, dat fiind că împotriva lui Oli, craiovenii au luat patru puncte.

Victorie doar pentru palmares

Partida de la Arad contează prea puţin în economia play-off-ului, dat fiind că UTA este condamnată să joace pentru evitarea retrogradării în C. Este una de orgoliu, pentru moralul echipei. CS Universitatea a deschis scorul repede, încă din minutul 9, prin Andrei Sin, care a reluat cu capul, plasat, din 7 metri, centrarea lui Ganea, fără speranţe pentru Boşneag. Momentul psihologic al jocului s-a consemnat în finalul primei reprize, când căpitanul gazdelor, Neagu, a fost eliminat pentru un fault fără minge asupra lui Ganea. Întreaga repriză secundă, oltenii au preferat să joace la conservarea rezultatului. Dat fiind că s-a încheiat 1-0, înseamnă că le-a ieşit.

Geolgău: „Nu a fost cel mai bun meci”

La finalul partidei, Gheorghiţă Geolgău a făcut o scurtă caracterizare a jocului: „Nu a fost unul dintre cele mai bune meciuri pe care le-am văzut în Liga a II-a. Scopul nostru a fost să ne impunem la Arad, indiferent de scor, iar atunci când te mulţumeşti cu puţin, nu poţi obţine mai mult din punct de vedere al spectacolului sau al numărului de goluri marcate. A fost situaţie delicată şi la noi. Pe bancă s-au aflat secunzii lui Stângă, jucătorii au fost, probabil, şi ei afectaţi de schimbarea antrenorului principal, iar asta s-a simţit în evoluţia lor cu UTA”.

loading...
Loading...

După remiza cu Vulturii Fărcăseşti, scor 1-1, Pandurii Târgu Jiu a dispus, miercuri, cu 4-1, …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.