duminică , 18 noiembrie 2018 - 17:12

Snagovul încasează la Târgu Jiu prima înfrângere şi îşi pierde poziţia de lider. Bogoi: „Nu ştiu dacă e o surpriză acest rezultat”

Pandurii a câştigat, sâmbătă, după-amiază, cu 2-0 meciul cu Sportul Snagov, ce a contat pentru etapa a 12-a a Ligii 2, şi i-a produs fostului lider prima înfrângere în acest sezon.
Philippe Nsiah a deschis scorul în minutul 32, apoi, în repriza a doua, a produs penalty-ul din care George Tudoran (75) a majorat diferenţa. Tot atunci, fundaşul Florin Ilie a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.
Pandurii acumulează 21 de puncte şi urcă pe locul 6, în timp ce Snagovul rămâne cu 27 de puncte şi cade pe poziţia a 2-a, după ce Academica Clinceni l-a egalat, dar l-a depăşit datorită golaverajului.

Singura echipă neînvinsă după primele 11 etape din Liga 2, Sportul Snagov, a suferit, sâmbătă, la Târgu Jiu, primul eşec din campionat şi a pierdut prima poziţie în clasament. Deşi venea după trei etape fără victorie, iar în ultimele două jocuri pierduse cu UTA (1-2) şi Academica (1-4), Pandurii s-a trezit în meciul cu liderul şi s-a impus cu 2-0. Gorjenii au deschis scorul în minutul 32, prin atacantul adus, în vară, din liga a 5-a a Franţei, Phillippe Nsiah, iar George Tudoran a stabilit rezultatul final, în minutul 75, din penalty. La faza premergătoare, Florin Ilie primise al doilea cartonaş galben, pentru faul în careu, asupra lui Nsiah.

Bogoi: ”Nu e o surpriză acest rezultat”

După acest succes, Pandurii s-a apropiat la şase puncte de primele două locuri din Liga 2, ocupate de Academica Clinceni şi Sportul Snagov.

”Nu ştiu dacă e o surpriză acest rezultat. Chiar am spus înainte de acest meci că noi abordăm toate meciurile la victorie, indiferent de adversar. Diferenţa nu e aşa mare între noi şi primul loc. Sunt doar şase puncte. Sunt multe echipe angrenate în lupta pentru podium. Suntem şi noi aproape, în grafic, dar mai sunt nouă etape de jucat în acest an, iar în iarnă, în funcţie de locul ocupat, ne putem face şi noi strategia pentru partea a doua a campionatului”, a spus antrenorul ”pandurilor”, Adrian Bogoi.

Acesta ştie ce îi lipseşte echipei sale să poată fi sigură de promovare: omogenitatea şi un buget pe măsură. ”Noi nu avem încă acea constanţă în joc, fiindcă nu am avut acest lot la începutul pregătirii de vară. Jucătorii au venit treptat, chiar şi după ce a început campionatului. Trebuie să muncim în continuare, pentru a avea calitate. Sunt jucători tineri la Pandurii şi asta se vede. Cu UTA am pierdut întâmplator. Urmează meciuri în continuare grele, pentru noi. Eu sunt însă mulţumit cu numărul de puncte acumulat până acum. De promovare nu pot vorbi decât echipele care au un buget adecvat pentru acest obiectiv”, a declarat Bogoi, la finalul partidei.

După 12 etape, Pandurii are 21 de puncte şi se află pe locul 7. Snagovul are 27 şi a căzut pe locul 2, după ce a fost egalată şi depăşită la golaveraj de Academica Clinceni. În etapa următoare, Pandurii joacă sâmbătă, de la ora 11:00, la Baloteşti.

loading...
Loading...

Pandurii Lignitul Târgu Jiu va juca următorul meci pe teren propriu cu ACS Energeticianul. Este …

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodată site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.