FC Viitorul – Pandurii Târgu Jiu 3-0, (2-0)
Au marcat: G. Iancu (min.30), Chiţu (pen. –min.37), Fl. Coman (min.81)
Stadion: ”Central” (Ovidiu), spectatori 500
Viitorul: Rîmniceanu – Benzar, Hodorogea, Boli, Cr. Ganea – N. Roşu (Vînă 57′), Nedelcu, Purece – Iancu (Coman 71′), Morar (Casap 57′), Chiţu. Antrenor: Gheorghe Hagi.
Pandurii: Stanca – Negoiţă (Nwabueze 46′), Ene, Ilie, Buşu – Zaina, Stana – Hlistei, Surugiu, Pîrcălabu (Dodoi 70′) – Negruţ (Dănăricu 57′). Antrenor: Flavius Stoican.
Cartonaşe galbene: Casap 58′ / Ene 28′, Nwabueze 48′, Ilie 87′
Arbitri: Comănescu Adrian – Nicoară Marius, Gheorghe Bogdan; rezervă: Buşi Cătălin. Observatori: Ciubotariu Liviu (FRF), Marin Petrache (LPF).

Pandurii au fost surclasați la Ovidiu, iar Viitorul sună bine pentru trupa lui Hagi și din ce în ce mai trist pentru echipa lui Stoican.

Deși viza un rezultat surpriză în deplasarea cu Viitorul, cel puțin la nivel declarativ, până la urmă trupa lui Stoican a plecat de pe litoral cu un gust amar și sub ”adăpostul” a 3 goluri în propria poartă. Din păcate, ambiția nu a fost de ajuns pentru a încurca liderul Ligii I, unul poate la fel de tânăr precum Pandurii, dar cu o maturitate în joc (dar și valoare), cu mult peste o echipă încropită, să recunoaștem, peste noapte. La prima vedere, ”victoria fără niciun fel de emoții” a Viitorului în fața unei formații condamnate în subsolul clasamentului pare normală, însă privind per ansamblu, replica gorjeană a fost una onorabilă ținând cont de toate circumstanțele potrivnice.

Victorie asigurată încă de la pauză

În fața jocului ultraofensiv al gazdelor, elevii lui Stoican au încercat să replice pe contraatac, însă puținele șanse avute nu au fost și speculate de naiva ofensivă a pandurilor. În schimb, Viitorul a pus nenumărate probleme grupării oltene, printr-un pressing avansat, extrem de agresiv, care a mutat practic, jocul, la o singură poartă, grație numeroaselor recuperări ofensive. Chiar și așa, golul de 1-0 a venit după 30 de minute de joc, în urma unei acțiuni finalizate de Iancu după o fază-biliard în careul pandurilor: Morar a șutat în bară de la marginea careului, mingea a sărit la Boli, care l-a servit cu capul pe Iancu, în 8 metri. După numai 6 minute, Chitu majorează scorul, transformând o lovitura de la 11 metri dictată de ”centralul” Comanescu, pentru un hent la Negoiță. Abia după pauză, pornind de la 0-2, oaspeții de la malul mării au renunțat la redută și au încercat să iasă la joc, însă fără niciun fel de rezultat pe tabelă. Pe final de meci, Viitorul duce scorul chiar la 3-0, prin Florinel Coman, care, aflat la limita off-side-ului, primește o pasă inteligentă de la Ganea și șutează pe colțul lung, învingându-l pe veteranul Stanca (min.80). Ca și concluzie, rezultatul consemnat după cele 90 de minute –victorie la scor de forfait pentru trupa lui Hagi, este unul logic, în condițiile în care cel mai bun om din tabăra pandurilor s-a dovedit a fi goalkeeperul Răzvan Stanca. Pentru echipa gorjeană, eșecul suferit în fața Viitorului nu are totuși, o prea mare greutate, ținând cont că partida din etapa viitoare de campionat, cu Concordia Chiajna, se anunță a fi un adevărat derby al locurilor retrogradabile.

Reacții după meci

Este un rezultat just, i-am întâlnit pe cei mai buni, o echipă care joacă fotbal și care, cred eu, este viitoarea campioană a României. Am încercat să fim aproape de ei ca și nivel, dar suntem departe… E clar că mai avem de lucru, acum am văzut unde suntem. Fiecare meci este o selecție, cei care merită, vor juca, cei care nu, vor face loc altora. Astăzi am făcut multe greșeli și am fost taxați.
Flavius Stoican, antrenor Pandurii Târgu Jiu

Ne așteptăm la un meci greu, a fost o primă repriză destul de slabă, am încercat prestația cu Poli Iași, dar nu am prea reușit mare lucru. În a doua repriză am ieșit la joc, am avut și ceva ocazii, dar rezultatul este incontestabil. Cu Chiajna va fi acum un meci capital, de 6 puncte. Dacă nu mai facem puncte acum, va fi destul de greu în play-out.
Răzvan Stanca, portar Pandurii Târgu Jiu

loading...
Loading...

Adrian Bogoi: „Sperăm în continuare să mergem pe aceeaşi linie. Avem jucători tineri şi foarte tineri”

Pandurii Târgu Jiu a înregistrat sâmbătă, în meciul din etapa a 7-a a Ligii a …

Un comentariu

1. Golea, Ciobanu, Balaet si alti pupincuristi si mari sefi de pe la Pandurii, nu va zic ”AFARA”. va zic ”MARS AFARA”.Ati distrus aceasta echipa.De la locul 5 ati dus-o la retrogradare, habarnistilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

* Din respect pentru cititori, GorjDomino isi rezerva dreptul de a elimina comentariile injurioase la adresa persoanelor vizate in articole, si nu numai, care contin greseli gramaticale evidente, ori care ataca demnitatea tuturor celor in cauza. * Totodata site-ul www.gorj-domino.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.